Bacak Estetiği

Açılış Saatleri

 • Pzt - Cuma: 09.30 - 17.00
 • Cumartesi: 09.30 - 17.00
 • Pazar: 09.30 - 17.00

Hızlı İletişim

 • +90 (212) 629 56 78
 • info@visionhaircenter.com

Bacak Estetiği


Kadınlar için vücut güzelliğinin önemli bileşenlerinden birisi de düzgün ve estetik görünümlü bir bacağa sahip olmaktır. Bacakların çok kalın, çok ince, asimetrik ya da çarpık olması rahatsız edici bir görüntüye neden olabilmektedir ve bu da kişide özgüven kaybıyla sonuçlanabilmektedir. Bacakların bölgesel olarak bazı estetik sorunları olduğundan söz edilir. Ayak bileğinin aşırı ince olması, dizlerde çıkıntılar bulunması gibi estetik bacak problemleri bacğın tamamını kapsamaz.

Bacaklarındaki çarpıklık, eğrilik gibi sorulardan muzdarip pek çok kadın, istediği her şeyi giyememekten şikâyet etmektedir. Ancak günümüzde artık sadece kadınlar değil erkekler de vücut estetiğine önem vermektedir. Bacak inceltme, çarpık bacak tedavisi gibi bacak estetiğine yönelik operasyonlar da artık kadınlar kadar erkeklerin de ilgisini çekmektedir.

Sık karşılaşılan bacak estetiği sorunları nelerdir?
Bacaklarda estetik açıdan uygun olmayan görüntüye neden olan ve kişileri psikolojik olarak rahatsız eden çeşitli bacak estetiği problemleri bulunur. Bunlardan sık karşılaşılanları;

 • Çok ince ya da kalın bacaklar
 • Çarpık bacak
 • Asimetrik bacaklar: İki bacağın kalınlık olarak birbirinden farklı olması
 • X bacak: Dizlerin normele göre birbirine yakın olması şeklinde görülen bacak deformitesi
 • O bacak (Dizlerin birbirinden uzaklaştığı bacak deformasyonu) şeklinde sıralanabilir.

  Bacaklarda bulunan bazı estetik problemler önemli sağlık problemlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış da olabilir. Pek çok sağlık sorunu bacaklarda şekil bozukluğu ile kendisini gösterebilmektedir. Çocukluk döneminde güneşe çıkmamış ve yeterli miktarda D vitamini almamış bireylerde X bacak, O bacak, çarpık bacak gibi bacak deformeleri görülebilmektedir. Yine doğuştan olan ve club foot olarak adlandırılan bacak anomalisinin mutlaka ameliyat edilerek tedavi edilmesi gerekmektedir. Aşılanmayan çocuklarda ortaya çıkabilen çocuk felci hastalığı sonucunda bacaklarda şekil bozukluğu ortaya çıkabilmektedir.

  Çarpık bacak nedir? Tedavisi nasıl yapılır?
  Çarpık bacak, bacak kemiklerindeki problemler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi daha çok bacaklardaki yağ dağılımdaki orantısızlığın bir sonucudur. Kemiklerdeki eğriliğe bağlı olarak görülen çarpık bacak problemi, sıklıkla çocukluk döneminde yetersiz D vitamini alımının neden olduğu bir durumdur. Her iki durumda da tedavi, yağ transferi ile simetrik bir görünüm elde edilmesine dayanır. Tedavide gerekliyse orantısızlığa neden olan fazla yağ birikimleri liposuction gibi yöntemlerle alınır.
  Vücuttaki fazlalık yağların liposuction yöntemi ile alınıp ihtiyaç duyulan başka yerlere enjekte edilmesiyle yapılan tedaviye yağ transferi denilmektedir. Yağ transferi yoluyla yapılan tedaviler genellikle ömür boyu kalıcı olmaktadır. Transfer tedavisi için vücudunda yeterli miktarda yağ bulunmayan hastalarda ise hyaluronik asit adı verilen sentetik dolgu enjeksiyonları kullanılır.

  Bacak inceltme estetiği nasıl yapılır?
  Üst bacak ya da alt bacak eritme amacıyla yapılan yoğun spor ve diyet programlarına direnen bölgesel bacak yağları, liposuction yöntemi ile estetik olarak tedavi edilebilir. Bacak inceltme amacıyla uygulanan liposuction, yağ birikimi olan problem bölgesine göre alt bacak ya da üst bacak inceltme amacıyla yapılabilir. Liposuction uygulanması planlanan bölgeler işlemin doğru yerlere yapılabilmesi için öncesinde işaretlenir. Daha sonra, ilgili alanlara yağları çözen ve aynı zamanda bölgesel uyuşma da sağlayan lokal anestezik içeren bir çözelti enjekte edilir.