Jinekomasti

Açılış Saatleri

 • Pzt - Cuma: 09.30 - 17.00
 • Cumartesi: 09.30 - 17.00
 • Pazar: 09.30 - 17.00

Hızlı İletişim

 • +90 (212) 629 56 78
 • info@visionhaircenter.com

Jinekomasti


Jinekomasti erkekler de Göğüs büyümesi sorunudur. Plastik cerrahi de sık görülen bir durum. Ergenlikte başlar ve yetişkin dönem de devam eder. Bazen rahatsız edici olarak Göğüs de hassas olabilir. Genelde bu kişiler Göğüsnin büyüklüğünden toplum da rahatsızlık duyar.

2 tür jinekomasti vardır.

Primer jinekomasti – Sekonder jinekomasti

 • Primer en sık görülen türdür. Ergenlik ile beraber Göğüs dokusun da artış vardır. Altta yatan bir sebep yoktur. Diğer sekonder jinekomasti de altta yatan bir sebep vardır. Obezite, hormonal bozukluk, steroid kullanımı gibi. Eğer altta yatan sebep tedavi edilirse cerrahi işlem gerekmez.
 • Ameliyatta genellikle göğüs başına yakın küçük bir kesi yapılır, fazla doku çıkarılır ve diğer bölgelere lipasuction yapılır. Son yıllarda kesi yapılmadan sadece lazer liposuction ile çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Hastalar 5-7 günde aktivitelerine dönerler.

  ERKEKLERDE GÖĞÜS BÜYÜMESİ NEDEN OLUR?
  Erkeklerde Göğüs büyümesi değişik faktörlerle ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde görülen Göğüs büyümesinin sebebi hormonel, iç organlardaki hastalıklara bağlı olan ve alınan ilaçlara bağlı olarak görülmesinin yanı sıra ; %90 oranında yağ dokusunun Göğüs bölgesinde birikmesi ile ortaya çıkmasıdır. Göğüs dokusunun büyümesi ile ‘jinekomasti’ ortaya çıkar.

  ERKEKLERDE GÖĞÜS BÜYÜMESİNİN TEK ÇÖZÜMÜ AMELİYAT MI?
  Göğüs büyümesinin sebebi yağ dokusunun birikmesi ise spor ve diyet ile yağ dokusu biraz daha zayıf hale getirilebilir. Ancak göğüs büyümesinin evreleri vardır. Bu evrelerde Göğüs büyümesi ileri düzeyde ise spor ve diyetle yağ dokusunun azalması söz konu olamaz. Bu durumda liposuction veya jinekomasti ameliyatı en sağlıklı ve en kolay çözüm olacaktır. Tedavi yönteminin liposuction mı yoksa cerrahi bir müdahale ile mi gerçekleştirileceği muayene esnasında Göğüs büyüklüğünün sebebinin yağ veya doku olup olmadığını saptadıktan sonra mümkündür. Yağ dokusundan kaynaklanan büyümelerde liposuction yeterli bir işlem iken Göğüs dokusundan dolayı olan göğüs büyümesinde cerrahi müdahale gerekmektedir.

  ERKEKLERDE GÖĞÜS BÜYÜMESİ İÇİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ
  Göğüs bölgesindeki yağlanma nedeni ile bir büyüme varsa liposuction gibi basit bir yöntem ile de sorun çözülebilir. Liposuction 2 mm lik uçlu bir kanül vasıtası ile yağ dokusunun dışarı çekilmesidir. Kanülün girişi ince olduğu için herhangi bir iz bırakmaz. Aynı zamanda işlem lokal anestezi ile gerçekleştirilir ve sonrasında diren kullanılmaz. Bazı hastalarda liposuction yeterli iken bazı hastalarda yağ dokusunun dışarıya alınması gerekebilir. Dokunun büyüklüğünden kaynaklı bir büyüme söz konusu ise jinekomasti ameliyatı gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Jinekomasti ameliyatı acısız ve ağrısız bir işlemdir. Göğüs dokusu cerrahi bir şekilde çıkarıldığı için genel anestezi ile yapılır işlem sonrasında diren kullanılır. Yine aynı şekilde göğüs bandajı ile hastanın hareketlerini kolaylaştırmak amacı ile bölge sarılır. Yağ dokusundan kaynaklanan büyümelerde liposuction yeterli bir işlem iken Göğüs dokusundan dolayı olan göğüs büyümesinde cerrahi müdahale gerekmektedir.