Rinoplasti

Açılış Saatleri

  • Pzt - Cuma: 09.30 - 17.00
  • Cumartesi: 09.30 - 17.00
  • Pazar: 09.30 - 17.00

Hızlı İletişim

  • +90 (212) 629 56 78
  • info@visionhaircenter.com

Rinoplasti

Rinoplasti buruna daha estetik ve doğal görünüm sağlamak için yapılan bir ameliyattır.Hörguç varsa çıkarılır ve genellikle tip restore edilir ( Kaldırma vb ) kalın olan burun çatısı incetilir ve daraltılır. Ameliyattan sonra tamponlar bir ila iki günde çıkarılır ve alçı birinci haftada alınır. Şişlik olması normaldir. Morluklarda olabilir ama hepsi geçicidir. Hastaların burunlarının tam oturması 6 ay kadar zaman alır. Bu süre içerisinde her gün daha güzelleştiğini görmek hastaların memnuniyetini arttıracaktır.

Burnunuz yüzünüzle uyumlu olmalıdır. Eğer burnunuzda göze hoş gözükmeyen bir kemer varsa, burnunuzun uç kısmı aşırı derecede sarkıksa veya burnunuzun fazla kalın veya ince olmasından ötürü burnunuz yüzünüzün geri kalanıyla orantısız görünüyorsa, rinoplasti bu sorunların aşılması için mükemmel bir çözümdür. Rinoplasti (burnun yeniden şekillendirilmesi) görünümünüzü değiştirerek özgüveninizi arttırabilir ve sağlığınıza olumlu yönde katkıda bulunabilir.

Ameliyattan sonraki dört hafta boyunca ağır faaliyetlerden kaçınılmalıdır. Bu süreçte güneş ışınlarından ve burnu yaralayabilecek her türlü risk faktöründen uzak durulmalıdır. Gözlük kullanılıyorsa, burnun üzerine yük binmesini önlemek için bant kullanılmalıdır.

Morluklar ve Şişlikleri Nasıl Azaltabilirsiniz?
Morluklar ve şişlikler her bünyede farklı olur. Buradaki anahtar buz tatbiki ve hareketlerin kısıtlanmasıdır. Kalp atımını ameliyat sonrası ilk bir haftada 100 ün üzerine çıkaracak aktivitelerden uzak durun. Morluklar ve şişlikler ilk 4-5 günde maksimum olur, 7-10 gün içinde ise büyük oranda geriler. Burun içi basıncını artıracak hareketlerden sakının, ıkınmayın, hapşıracaksanız ağzınız açık hapşırın. Başınız kalp seviyesinin üzerinde, bir kaç yastıkta yatın. Tuzlu yemeklerden uzak durun. Morlukları daha erken azaltacak bir takım kremler ve vitaminler de reçeteye ekliyorum.

Burun son haline ne zaman gelir?
Şişliklerin önemli bir miktarı ilk 2 haftada inmektedir. Geri kalan şişliklerin inmesi ise ilk 2 ayı bulmaktadır. Ancak burnun tamamen inmesi ve oturması “cild kalınlığına” bağlı olarak 1-1.5 yıl sürmektedir. Özellikle burun ucunun şekil alması 6.- 9. aydan sonra başlar. İnce ciltli hastalarda bu süre biraz daha kısa olabilir. Burun cildi ince olsun kalın olsun, sabır en büyük dostunuz olacaktır.

Ne Zaman Spora Başlayabilirsiniz?
Burunun kanlanması oldukça zengindir. İlk 4 hafta burunun iyileşmesinde kilit dönemdir. Kalp atımının 100 ün üzerine ve kan basıncını arttıracak spor ve aktivitelerden uzak durun. Burun tekrar şişebilir ve morluklar oluşabilir. Hafif tempoda yürüyüş en iyisidir. Gerçek anlamda spora ameliyattan 1 ay sonra başlayabilirsiniz. Eğer bir spor salonuna gidiyorsanız, üyeliğinizi dondurmak için doktorunuzdan rapor alabilirsiniz. Kontakt sporlarından ve yüzünüze darbe alabileceğiniz sporlardan uzak durmak akıllıca olacaktır.

Ameliyat Sonrası Erken Dönemde Yaşayacaklarınız
İlk gece hafif bir sızı veya şişliklerin gerginliğine bağlı olarak hafif bir ağrı olabilir. Soğuk veya buz tatbiki, gerekirse bir ağrı kesici ile kolaylıkla atlatılabilir. Sadece burun dışında şişlikler değil, burun içinde de şişlikler, ödem, hafif kan sızıntısı, pıhtılar ve silikon plaklarınız olacaktır. Tüm bunlara bağlı olarak da flaster, dikiş, plastik alçı ve silikon plaklarınız 1 hafta sonra çıkarılıncaya dek burundan rahat nefes alamayacaksınız. Ağızdan nefes almak zorunda kalacaksınız, ağız ve dudaklarınızın kuruması ve buna bağlı olarak da ilk 1 hafta gece uykularınız biraz bozulabilir. İlk bir kaç gün burun ucundan kan ile karışık sızıntı olması da son derece normaldir.

Yara Bakımı Nasıl Yapılmalı?
Burun ucundaki dikişlerin bakımı en iyi günde bir kaç defa oksijenli suya batırılmış Q-tips ile yapılır. Dikişlerin etrafındaki kan, pıhtı ve kurumuş sekresyonları vucudda en iyi bol oksijenli su köpürterek çıkarır. Oksijenli su ile iyice temizlendikten sonra antibiotikli krem (bactroban vs) sürebilirsiniz. Temiz bir yara bakımı postoperatif iyileşmede önemli bir yer tutmaktadır. Burun içindeki kan, pıhtı ve sekresyonların yumuşaması ve daha sonra atılımının kolaylaşması için hafif hafif burun içine okyanus suları veya bu iş için özel olarak hazırlanmış sprayler kullanın. Çok faydasını göreceksiniz.

Cilt bakımı nasıl yapılmalı?
Bir hafta boyunca cildiniz flaster ve plastik alçıların altında kaldığından dolayı, burun cildinin günlük yağ atılımı ve temizlenme mekanizmaları sekteye uğrar. Burun uç bölgesinin cildi kalın, özellikle yağ bezelerinden zengindir. Cerrahi travma ve ödem de cildinizi daha da yıpratır. Flasterler çıkarıldıktan sonra ezilmiş şiş cilt bir kaç gün içinde dengeye kavuşacaktır.