Saç Dökülmesi

Açılış Saatleri

 • Pzt - Cuma: 09.30 - 17.00
 • Cumartesi: 09.30 - 17.00
 • Pazar: 09.30 - 17.00

Hızlı İletişim

 • +90 (212) 629 56 78
 • info@visionhaircenter.com

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi bilinen onlarca sebebi vardır. Kişiye, topluma, genetik faktörlere, beslenmeye, ilaç kullanımına, yaşa, cinsiyete, bakıma bağlı sebeplerle dökülebilir. Saçdökülmesi her yaşta başlayabilir. Genellikle erkeklerde görülen saç dökülmesi kellikle sonuçlanır. Kadınlarda görülen saç dökülmesi ise çok nadir kellik yaratır. Ancakkadınlardaki saç dökülmesi de yoğun olması halinde saçlarda seyrelme ve çirkin görünüme sebep olur.
Her insanın olağan şekilde saçı dökülür. Banyo yaparken, tararken veya saçlarımızı düzeltirken dökülme görülmesi normaldir. Bu dökülme günlük 100 teli geçmediği sürece ciddiye almaya gerek yoktur. Ancak günlük dökülme 100 ün üzerinde ise, avuç avuç tabir edilen şekilde ise ve kısa zamanda saçlarınızda ciddi açılmalar meydana geldiyse ortada bir sorun var demektir. Tıbbi anlamda bir saç dökülmesi sorunundan bahsedebilmek için 25 – 30 arası saç elle tutularak hafif kuvvetle çekilir. Eğer elde 5 – 6 taneden fazla saç kalırsa ortada ciddi bir saç dökülmesi sorunu var demektir.
Çeşitli sebeplerle başlayan saç derisi sorunları ve cilt altı yağ bezlerinde meydana gelen bozukluklar alın ve tepe bölgesinde saçların dökülmesi ile kendini gösterir. Bu durum genellikle erkeklerde görülen bir sorundur. Ve bir kere başladıktan sonra acilen tedbir alınmazsa devamı gelecek ve birkaç yıl içinde saçlar tamamen dökülecektir. Kadınlarda sıklıkla görülen kansızlık problemi, hamilelik ve emzirme dönemlerindeki hormonal bozukluklar, doğum kontrol hapları gibi ilaçlar saç dökülmesine sebep olur. Kadınlarda görülen saç dökülmesi, erkeklerin tam aksine alın ve tepe bölgesinde değil, başın arka tarafında gözlemlenir. Diğer yandan kadınların saçları ile çok fazla uğraşmaları, saçlara boya veya kimyasal uygulamaları, saçlarını düzenli olarak kestirmemeleri ve çok uzatmaları sebebiyle kadınlarda görülen saç dökülmesi de ciddi boyutlara varabilir. Stres ise gerek kadın gerekse erkekte saç dökülmesine sebep olan bir diğer önemli sorundur.

Saç Dökülmesi Neden Erkeklerde Daha Çok Görülür?
Erkeklerde görülen saç dökülmelerine Alfa Redüktaz adlı enzim sebep olmaktadır. Bu enzim erkeklerde kadınlara göre çok daha yüksektir. Kadınlarda ise aromataz adı verilen enzim daha fazla görülür. Erkekler için üretilen saç dökülmesini önleyen veya geciktiren ürünler sadece erkeklerde işe yarar. Bu ürünlerden enzim farkı yüzünden kadınların faydalanması mümkün değildir. Erkeklerde görülen saç dökülmesinin bir diğer nedeni de genetik faktörlerdir. Genellikle yakın akrabalarda saç dökülmesi ve kellik sorunu varsa, bu gen yolu ile aktarılmaktadır. Saç Dökülmesini Tetikleyen İlaçlar Kanser tedavisi için kullanılan ilaçlar ve kemoterapi uygulaması

 • Kolesterol ve lipid düzenleyici ilaçlar
 • Pıhtılaşmayı önleyen ve kanı incelten ilaçlar
 • Gut, guatr ve tiroid tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • Böbrek ve tansiyon hastalıklarında kullanılan ilaçlar
 • Yüksek miktarda A vitamini içeren ilaçlar
 • Diyet ilaçları
 • Anti depresan ilaçlar Saç dökülmesini tetikler ve çoğaltır. Bu yüzden bu tür ilaçların kullanımı sebebiyle saç dökülmesinde artış görülürse durumu doktorunuza iletmeniz gerekir.

  Saç Dökülmesi Önlemleri
  Saç dökülmesi sorunu için kalıcı ve pratik çözümlerden biri Saç PRP uygulamasıdır.PRP kısa ve orta vadede saç dökülmesi sorununuza çözüm sunan bir yöntemdir. Kandaki bazı özel maddelerin özel yöntemlerle ayrıştırılması yapılır. Kişinin kendi kanı ve hormonlarından elde edilen bu sıvı saçlı deriye zerk edilerek uygulanır. Bu yüzden hiçbir zararı ve yan etkisi yoktur. PRP uygulaması ile saç derisinde kan dolaşımının artırılması ve oksijen oranının yükseltilmesi amaçlanır. Böylece saç telleri daha sağlıklı ve hızlı büyür. Cansız, cılız saç telleri güçlenir. Bir diğer profesyonel yöntem olan mezoterapide ise saç teli kalınlığındaki incecik iğnelerle saçlı deriye ve kıl köklerine çeşitli vitamin, mineral ve doğal maddelerin enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Mezoterapi kısa bir saç derisi masajından sonra uygulanır. Haftada bir kez olarak ve ortalama 10 seans olarak gerçekleştirilen mezoterapi yöntemi ile saç derisinde ve saçlarda canlanma ve gürleşme gözlemlenmektedir. Mezoterapi yöntemi genellikle yanlış saç bakım ve temizlik ürünlerinin kullanımı, çok fazla güneş ışınlarına maruz kalma, yetersiz ve dengesiz beslenme, anemi gibi durumlarda uygulanır ve çoğunlukla sonuç alınır. Ağrı ve acı hissedilmeyen bu yöntem son yıllarda en fazla tercih edilen saç bakım yöntemlerinden biridir. Eğer bu yöntemler ile de sonuç alınamazsa yapılacak en mantıklı şey saç ekimidir. Saç ekimi kalıcı ve kesin bir yöntem olarak saç dökülmesi sorununu tamamen ortadan kaldıran özel bir tıbbi uygulamadır.

  Saç Dökülmesi İçin Çeşitli Çözümler

  Öncelikle saç derisinin bakım ve temizliğinin iyi yapılması gerekir. Doğru ürün kullanımının önemi kadar saçların banyondan sonra çok iyi durulanması da şarttır. Saçlarda ve saç derisinde kalan şampuan, saç kremi ve benzeri ürünler saç dökülmesini tetikleyebilir. Diğer yandan saç diplerinde oluşabilecek bakteriler için uygun ürünlerin düzenli kullanımı da tavsiye edilir.
  Bir saç telinin ortalama ömrü 2 ila 6 yıl arasında değişir. Ömrü biten saç telinin dökülmesi ve yerine yenisinin çıkması gerekir. Normal şartlarda günde 100 civarında saç telinin kaybı normal kabul edilir. Ancak bunun üzerinde bir dökülme varsa sebepleri konusunda gerekli incelemelerin yapılması gereklidir. Çünkü ortada bir saç dökülmesi sorunu varsa öncelikle fizyolojik sebeplere bakılması en doğrusu olacaktır. Saç dökülmelerinin büyük kısmı genetik veya patolojik sorunlardan kaynaklanır.
  Saç dökülmesi için yüzyıllardır bilinen ve kullanılan bitkisel çözümler vardır. Geçici sebeplerle yaşanan saç dökülmelerinde bu bitkisel kürler veya yağlar sonuç verebilir. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve saça harici bakım uygulanması ile dökülme sorununa çözüm bulmak mümkündür. Ancak bu tür uygulamalar çoğu zaman işe yaramaz ve saçlar dökülmeye devam eder. Bu yüzden daha profesyonel çözüm ve uygulamalara ihtiyaç duyulur.